Maratony to współczesna forma zawodów sportowych, która cieszy się coraz większym uznaniem. Maraton może przybrać różne formy. Każdy maraton ma jednak coś wspólnego – zazwyczaj trwa długo i wymaga ogromu samozaparcia i determinacji ze strony uczestników. Prawdziwy maraton, zgodnie z regulaminem Międzynarodowego Stowarzyszenia Biegaczy (IAAF), ma ponad 40 kilometrów lub 26 mil. Aby go ukończyć, biegacze muszą pokonać dystans ten bez żadnych przerw. Tylko wtedy mogą nazywać się „maratończykami”. Przeczytaj nasz artykuł i sprawdź, co to jest maraton!
Co to jest maraton i ile ma kilometrów?
Maraton jest popularną i wymagającą konkurencją wśród biegaczy. Każdy maraton ma dokładnie tę samą długość – 42 kilometry i 195 metrów. Konkurencja ta jest rozgrywana na każdej interdyscyplinarnej imprezie sportowej, w tym na najwyższym poziomie – igrzyskach olimpijskich. Maratony są również oferowane dla amatorów biegów długodystansowych i cieszą się one dużą popularnością.
Każdy bieg maratoński ma limit czasu na pokonanie trasy wynoszący od 6 do maksymalnie 7 godzin. Taka konkurencja jest naprawdę wymagająca, dlatego warto wiedzieć jak przygotować się do maratonu.
Skąd wzięła się nazwa maraton?
Historia biegu maratońskiego sięga 490 roku p.n.e. Grecy stoczyli wtedy zwycięską walkę z Persami, podczas której jeden z żołnierzy miał przebiec ok. 40 kilometrów do Aten, aby dostarczyć radosną nowinę o ich zwycięstwie. Z wyczerpania po dobiegnięciu mógł tylko wypowiedzieć słowa: „Cieszcie się! Zwyciężyliśmy!”. Historia ta obrosła legendarna otoczką i była inspiracją dla Francuza Michela Bréala, który postulował w 1896 roku umieszczenie biegu maratońskiego na program pierwszych igrzysk olimpijskich. Nazwa tego sportu pochodzi od greckiej miejscowości Maraton, gdzie Grecy pokonali Persów. Biegiem maratońskim można więc nazwać symboliczną drogę do triumfu i chwały.
Dystanse maratonów
Na imprezach ulicznych dla biegaczy, które są zazwyczaj skierowane do amatorów, możemy spotkać biegi nazywane maratonem na różnych dystansach: 5 kilometrów, 10 kilometrów czy półmaratony (21,1 km). W przypadku biegów górskich jest to już zupełnie inna para kaloszy. Tam bowiem mamy do czynienia z dłuższymi dystansami – od 10 km do nawet kilkuset! Obecnie zawody maratonowe są bardzo popularne i zwycięzcy zawodów otrzymują bardzo wysokie gaże.
Maraton dla biegaczy z długim stażem
Początkujący biegacze powinni być ostrożni, jeśli chodzi o planowanie swojego pierwszego maratonu. Zwykle wymaga on bowiem doświadczenia i znajomości własnego ciała. Mimo że można pokonać maraton bez odpowiedniego przygotowania, to jednak niektóre skutki mogą być odczuwalne nawet przez długi czas po zakończeniu biegu. Aby uniknąć takich problemów, lekarze i trenerzy radzą rozpoczynającym swoją przygodę z bieganiem stopniowe poszerzanie dystansu i brak pochopnych decyzji. Na początku swojej przygody warto więc postawić na krótsze dystanse – sprawdź, jak przygotować się do półmaratonu.
Ważne jest również uważne śledzenie swojego stanu zdrowia podczas treningów, kontrola aktywności fizycznej oraz regularne badania lekarskie.