Ciekawostki

Polscy biegacze na 800 m

Bieg na 800 metrów to jedna z najtrudniejszych i najbardziej wymagających konkurencji lekkoatletycznych. Polscy biegacze od lat walczą o sukcesy na tym dystansie, zarówno na arenie krajowej, jak i międzynarodowej. Choć nie należą oni do ścisłej światowej czołówki, to ich osiągnięcia i determinacja zasługują na uznanie. Niezależnie od wyników, polscy biegacze na 800m dostarczają kibicom wielu emocji i są ambasadorami tego pięknego sportu.

Historia polskich biegaczy na 800m

Polska ma bogatą historię w biegu na 800 metrów mężczyzn. Choć nie należymy do ścisłej światowej czołówki, to przez lata mieliśmy wielu utalentowanych biegaczy, którzy odnosili sukcesy na arenie międzynarodowej.

Rekordzistą Polski na tym dystansie jest Marcin Lewandowski, który 22 lipca 2022 roku w Monachium osiągnął czas 1:43,92. Był to pierwszy w historii polski rezultat poniżej 1:44.

Inni wybitni polscy biegacze na 800m to m.in.:

 • Adam Kszczot – mistrz Europy z Zurychu (2014), wielokrotny medalista mistrzostw Europy i świata.
 • Patryk Dobek – mistrz świata z Moskwy (2013), wicemistrz olimpijski z Rio de Janeiro (2016).
 • Paweł Czapiewski – mistrz Europy z Monachium (2022), brązowy medalista mistrzostw świata w Eugene (2022).

Polscy biegacze często odnosili sukcesy również w sztafetach, zdobywając medale na najważniejszych imprezach. Ich osiągnięcia pokazują, że choć nie należymy do ścisłej światowej czołówki, to potrafimy rywalizować z najlepszymi na dystansie 800m.

Aktualne gwiazdy polskiego biegu na 800m

Obecnie czołowym polskim biegaczem na 800m jest Patryk Dobek. Ten 32-letni zawodnik z Krakowa ma na swoim koncie m.in.:

 • Złoty medal mistrzostw świata w Moskwie (2013)
 • Srebrny medal igrzysk olimpijskich w Rio de Janeiro (2016)
 • Brązowy medal mistrzostw Europy w Berlinie (2018)

Inni czołowi polscy biegacze na 800m to:

 • Adam Kszczot – mistrz Europy z Zurychu (2014), wielokrotny medalista mistrzostw Europy i świata.
 • Paweł Czapiewski – mistrz Europy z Monachium (2022), brązowy medalista mistrzostw świata w Eugene (2022).
 • Marcin Lewandowski – rekordzista Polski (1:43,92), finalista mistrzostw świata w Eugene (2022).

Choć poziom polskich biegaczy nie dorównuje najlepszym biegaczom świata, to ich osiągnięcia pokazują, że są w stanie nawiązywać walkę z czołowymi biegaczami na kontynencie europejskim i zdobywać medale na najważniejszych imprezach.

Młode talenty w biegu na 800m

Przyszłość polskiego biegu na 800m rysuje się obiecująco, dzięki talentom młodych biegaczy, którzy odnoszą sukcesy w kategoriach młodzieżowych i juniorskich.

Jedną z największych nadziei jest Michał Rozmys, który w 2022 roku zdobył złoty medal mistrzostw Europy U20 na 800m z czasem 1:46,94. Rozmys ma dopiero 19 lat i ogromny potencjał do dalszego rozwoju.

Inne obiecujące polskie talenty na 800m to:

 • Jakub Krzewina – mistrz Europy U23 na 800m (2021), finalista mistrzostw Europy seniorów (2022).
 • Mateusz Borkowski – mistrz Polski U20 na 800m (2022), uczestnik mistrzostw świata U20.
 • Szymon Chojnowski – mistrz Polski U18 na 800m (2022), złoty medalista mistrzostw Europy U18 w sztafecie 4x400m.

Przyszłość polskiego biegu na 800m rysuje się obiecująco, dzięki talentom młodych biegaczy, którzy mogą w przyszłości nawiązać walkę z najlepszymi polskimi biegaczami na innych dystansach.

Podsumowanie

Polscy biegacze na 800m mają bogatą historię i wiele sukcesów na arenie międzynarodowej. Choć nie należą oni do ścisłej światowej czołówki, to ich osiągnięcia i determinacja zasługują na uznanie.

Obecnie czołowymi polskimi biegaczami na tym dystansie są Patryk Dobek, Adam Kszczot, Paweł Czapiewski i Marcin Lewandowski. Ich osiągnięcia, takie jak złoty medal mistrzostw świata czy srebrny medal igrzysk olimpijskich, pokazują, że są w stanie nawiązywać walkę z najlepszymi na kontynencie europejskim.

Przyszłość polskiego biegu na 800m rysuje się obiecująco, dzięki talentom młodych biegaczy, takich jak Michał Rozmys, Jakub Krzewina czy Mateusz Borkowski. Ich sukcesy w kategoriach młodzieżowych i juniorskich napawają optymizmem i dają nadzieję na dalszy rozwój tej dyscypliny w Polsce.

O mnie

Moje artykuły

Cześć, jestem Damian Słowik i uwielbiam biegać! Odkąd zacząłem regularnie trenować, moje życie zmieniło się nie do poznania. Bieganie daje mi niesamowitą energię, pomaga radzić sobie ze stresem i utrzymuje mnie w świetnej formie. Chętnie podzielę się z Wami swoimi doświadczeniami i dam Wam kilka wskazówek, jak zacząć przygodę z bieganiem!