Porady

Motywacja do biegania

motywacja do biegania

Nie ma powodu, aby rezygnować z aktywności fizycznej. Jeśli trudno Ci się wybrać na trening, nie trać nadziei. Istnieje wiele sposobów na to, jak poradzić sobie z motywacją do biegania.Przeczytaj nasz artykuł i poznaj wskazówki, które pomogą Ci zebrać się w sobie i biegać z przyjemnością!

Skąd bierze się brak motywacji do biegania?

Jeśli czujesz, że brakuje ci motywacji do założenia butów i wybiegnięcia na zewnątrz, może być to spowodowane narzuceniem sobie zbyt dużej presję. Brak motywacji często towarzyszy też nowicjuszom w bieganiu, którzy odczuwają lęk przed pierwszymi krokami poza dom. Może być też tak, że trenujesz regularnie, ale tempo biegu jest nieodpowiednie, a dystans do pokonania za długi.

Jeśli nauczysz się znajdować w sobie motywację do biegania i biegać bez zbędnych ograniczeń możesz czerpać radość z aktywności fizycznej na świeżym powietrzu, a Twoje osiągnięcia będą rosnąć naturalnym tempem. 

Sprawdź: Czy można biegać codziennie?

Biegaj własnym tempem

Bieganie to nie tylko doskonały sposób na zachowanie formy fizycznej, ale także możliwość wyzwolenia się od porównywania się z innymi. Ważne jest, aby skupić się na swoich własnych celach i działaniach. Musimy pamiętać, że bieganie powinno być przyjemnością – jeśli czujemy się komfortowo, możemy biec szybciej lub powoli albo przejść cały dystans marszobiegiem.

Nieważne jest, czy uda nam się dotrzeć do mety w godzinę czy w 30 minut – ważniejsze, żeby cieszyć się każdym krokiem. Jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę z bieganiem, należy pamiętać o tym, aby dać sobie czas i rozważnie budować swoje moce i wysiłek.

Zmiany są dobre!

Zrób coś innego i odkryj świat na nowo – biegaj po parku lub lesie z głową uniesioną w górę, aby podziwiać piękną scenerię oraz czyste powietrze. Nie bój się przeszkód ani pagórków – zmieniaj trasę biegu i dodawaj do treningu przebieżki albo interwały. Czasem lepiej zostawić GPS w domu i pobiegać spontanicznie, bez planu. Użycie technologii może być cenne, ale niemal nic nie dorówna naturalnemu przeżyciu jakim jest bieg na łonie natury.

Czytaj też: Bieganie czy rower?

Zadbaj o muzykę

Jeśli masz ochotę odpuścić bieganie, wykorzystaj ten czas na inne aktywności. Przygotuj playlistę z ulubionymi utworami, które pozwolą ci się zrelaksować i skupić na swoich myślach. Sprawdź również podcasty – słuchanie ich podczas treningu może być ciekawym sposobem na zmotywowanie się do długich biegów. Zadbaj również o to, aby piosenki, które wybierzesz były pasujące do Twojego obecnego nastroju Czas treningu minie zdecydowanie szybciej przy ulubionej muzyce!

Wykorzystaj porę dnia

Zacznij swoje poranki od wyjścia na przebieżkę, aby uniknąć niepotrzebnego rozpraszania się. Przyjrzyj się swojej okolicy i uważnie wsłuchaj się w jej dźwięki. Poranek to czas cichego spokoju, który daje wytchnienie od szumu miasta. Wykorzystaj ten moment i poczuj jak ogromnym darem jest możliwość kontemplacji przyrody. Jeśli zrealizujesz już ten cel na samym początku dnia, Twoja motywacja do dalszej pracy z pewnością bardzo wzrośnie. Co więcej, możesz liczyć na lepsze samopoczucie oraz nowe idee, którymi będzie można podyskutować ze znajomymi lub wykorzystać do realizacji projektów.

Określ swoje cele

Jeśli presja nad bieganiem w z góry ustalonym tempie lub przebiegnięciem określonego dystansu pozbawia Cię motywacji, możesz spróbować się zapisać na jakiś oficjalny bieg lub wziąć udział w wyzwaniach sportowych. Zrób to po to, aby mieć jasno sprecyzowane konkretne cele do osiągnięcia każdego dnia lub tygodnia – dzięki temu szybko odczujesz narastający napęd i chęć do realizowania postawionych sobie wyzwań. Ważne jest również, aby regularnie śledzić swój progres i ustalić sobie realne cele.

Doceń samopoczucie po biegu

Kiedy Twoja motywacja jest na niskim poziomie, warto pamiętać o tym, że wysiłek fizyczny poprawia nastrój i może prowadzić do uczucia euforii. To, co popularnie określa się mianem „haju biegacza” jest silną reakcją na działanie endorfin uwalnianych podczas aktywności fizycznej. Endorfiny działają uspokajająco i zapewniają odprężenie, a także zwiększają ogólny poziom szczęścia i radości. Warto sobie udokumentować ten stan – można na przykład zarejestrować video albo napisać wiadomość do siebie samego na czarną godzinę i odtworzyć ją wtedy, kiedy motywacja siada.Sprawdź również, ile razy w tygodniu biegać, aby nie doznać przetrenowania, które może skutecznie pozbawić Cię motywacji do dalszych treningów.

O mnie

Moje artykuły

Cześć, jestem Damian Słowik i uwielbiam biegać! Odkąd zacząłem regularnie trenować, moje życie zmieniło się nie do poznania. Bieganie daje mi niesamowitą energię, pomaga radzić sobie ze stresem i utrzymuje mnie w świetnej formie. Chętnie podzielę się z Wami swoimi doświadczeniami i dam Wam kilka wskazówek, jak zacząć przygodę z bieganiem!