Ciekawostki

Polskie biegaczki na 100m

Bieg na 100 metrów to jedna z najbardziej prestiżowych i emocjonujących konkurencji lekkoatletycznych. Polskie biegaczki od lat walczą o sukcesy na tym dystansie, zarówno na arenie krajowej, jak i międzynarodowej. Choć nie należą one do ścisłej światowej czołówki, to ich osiągnięcia i determinacja zasługują na uznanie. Niezależnie od wyników, polskie sprinterki na 100m dostarczają kibicom wielu emocji i są ambasadorkami tego pięknego sportu.

Historia polskich biegaczek na 100m

Polska ma bogatą historię w biegu na 100 metrów kobiet. Choć nie należymy do ścisłej światowej czołówki, to przez lata mieliśmy wiele utalentowanych sprinterek, które odnosiły sukcesy na arenie międzynarodowej.

Rekordzistką Polski na tym dystansie jest Ewa Kłobukowska, która 22 czerwca 1965 roku w Warszawie osiągnęła czas 11,00 sekundy. Wynik ten przez długie lata był jednym z najlepszych na świecie.

Inne wybitne polskie biegaczki na 100m to m.in.:

 • Irena Szewińska – mistrzyni olimpijska z Monachium (1972) i Montrealu (1976) na 200m, wielokrotna medalistka mistrzostw Europy i świata.
 • Elżbieta Krzesińska – brązowa medalistka igrzysk olimpijskich w Seulu (1988) na 100m.
 • Patrycja Wyciszkiewicz-Zawadzka – halowa mistrzyni Europy na 60m (2007), finalistka mistrzostw świata na 100m (2009).

Polskie sprinterki często odnosiły sukcesy również w sztafetach, zdobywając medale na najważniejszych imprezach. Ich osiągnięcia pokazują, że choć nie należymy do ścisłej światowej czołówki, to potrafimy rywalizować z najlepszymi.

Aktualne gwiazdy polskiego sprintu

Obecnie czołową polską biegaczką na 100m jest Ewa Swoboda. Ta 26-letnia zawodniczka z Warszawy ma na swoim koncie m.in.:

 • Brązowy medal mistrzostw Europy w Berlinie (2018) na 100m
  1. miejsce na mistrzostwach świata w Doha (2019) na 100m
 • Rekord Polski na 60m w hali (7,07 s)

Inne czołowe polskie sprinterki na 100m to:

 • Anna Kiełbasińska – brązowa medalistka mistrzostw Europy w Berlinie (2018) na 200m, finalistka mistrzostw świata na 100m i 200m.
 • Ewa Korzeniowska – finalistka mistrzostw Europy na 100m (2016), uczestniczka igrzysk olimpijskich w Rio (2016).
 • Marika Popowicz-Drapała – wielokrotna medalistka mistrzostw Polski, uczestniczka mistrzostw świata i Europy.

Choć poziom polskich sprinterek nie dorównuje najlepszym biegaczom na świecie, to ich osiągnięcia pokazują, że są w stanie nawiązywać walkę z czołowymi biegaczkami na kontynencie europejskim.

Polskie talenty w sprincie

Zarówno polskim biegaczkom na 400m jak i polskim biegaczkom na 100m, przyszłość polskiego sprintu kobiecego rysuje się obiecująco, dzięki talentom młodych biegaczek, które odnoszą sukcesy w kategoriach młodzieżowych i juniorskich.

Jedną z największych nadziei jest Klaudia Adamek, która w 2022 roku zdobyła złoty medal mistrzostw Europy U20 na 100m z czasem 11,24 sekundy. Adamek ma dopiero 19 lat i ogromny potencjał do dalszego rozwoju.

Inne obiecujące polskie sprinterki to:

 • Martyna Kotwiła – mistrzyni Europy U23 na 100m (2021), finalistka mistrzostw Europy seniorek (2022).
 • Katarzyna Skowrońska – mistrzyni Polski U20 na 100m (2022), uczestniczka mistrzostw świata U20.
 • Magdalena Stefanowicz – mistrzyni Polski U18 na 100m (2022), złota medalistka mistrzostw Europy U18 w sztafecie 4x100m.

Sukcesy tych młodych biegaczek napawają optymizmem i dają nadzieję, że w przyszłości będą one w stanie nawiązać walkę z czołowymi sprinterkami na świecie.

Podsumowanie

Polskie biegaczki na 100m mają bogatą historię i wiele sukcesów na arenie międzynarodowej. Choć nie należą one do ścisłej światowej czołówki, to ich osiągnięcia i determinacja zasługują na uznanie.

Obecnie czołową polską sprinterką na tym dystansie jest Ewa Swoboda, która zdobyła brązowy medal mistrzostw Europy w 2018 roku. Inne utytułowane biegaczki to Anna Kiełbasińska, Ewa Korzeniowska i Marika Popowicz-Drapała.

Przyszłość polskiego sprintu kobiecego rysuje się obiecująco, dzięki talentom młodych biegaczek, takich jak Klaudia Adamek, Martyna Kotwiła czy Katarzyna Skowrońska. Ich sukcesy w kategoriach młodzieżowych i juniorskich napawają optymizmem i dają nadzieję na dalszy rozwój tej dyscypliny w Polsce.

O mnie

Moje artykuły

Cześć, jestem Damian Słowik i uwielbiam biegać! Odkąd zacząłem regularnie trenować, moje życie zmieniło się nie do poznania. Bieganie daje mi niesamowitą energię, pomaga radzić sobie ze stresem i utrzymuje mnie w świetnej formie. Chętnie podzielę się z Wami swoimi doświadczeniami i dam Wam kilka wskazówek, jak zacząć przygodę z bieganiem!