Ciekawostki

Polskie biegaczki na 400 m

Bieg na 400 metrów to jedna z najtrudniejszych i najbardziej wymagających konkurencji lekkoatletycznych. Polskie biegaczki od lat walczą o sukcesy na tym dystansie, zarówno na arenie krajowej, jak i międzynarodowej. Choć nie należą one do ścisłej światowej czołówki, to ich osiągnięcia i determinacja zasługują na uznanie. Niezależnie od wyników, polskie biegaczki na 400m dostarczają kibicom wielu emocji i są ambasadorkami tego pięknego sportu.

Historia polskich biegaczek na 400m

Polska ma bogatą historię w biegu na 400 metrów kobiet. Przez lata mieliśmy wiele utalentowanych biegaczek, które odnosiły sukcesy na arenie międzynarodowej.

Rekordzistką Polski na tym dystansie jest Natalia Kaczmarek, która 19 sierpnia 2022 roku w Monachium osiągnęła czas 49,76 sekundy. Był to pierwszy w historii polski rezultat poniżej 50 sekund.

Inne wybitne polskie biegaczki na 400m to m.in.:

 • Irena Szewińska – mistrzyni olimpijska z Montrealu (1976) na 400m, wielokrotna medalistka mistrzostw Europy i świata.
 • Genowefa Błaszak – brązowa medalistka igrzysk olimpijskich w Moskwie (1980) na 400m.
 • Anita Włodarczyk – mistrzyni świata z Helsinek (2005) na 400m, wielokrotna medalistka mistrzostw Europy.

Polskie biegaczki często odnosiły sukcesy również w sztafetach, zdobywając medale na najważniejszych imprezach. Ich osiągnięcia pokazują, że choć nie należymy do ścisłej światowej czołówki, to potrafimy rywalizować z najlepszymi na dystansie 400m.

Aktualne gwiazdy polskiego biegu na 400m

Obecnie czołową polską biegaczką na 400m jest wspomniana już Natalia Kaczmarek. Ta 26-letnia zawodniczka z Warszawy ma na swoim koncie m.in.:

 • Srebrny medal mistrzostw Europy w Monachium (2022)
  1. miejsce na mistrzostwach świata w Eugene (2022)
 • Rekord Polski na 400m (49,76 s)

Inne czołowe polskie biegaczki na 400m to:

 • Justyna Święty-Ersetic – mistrzyni Europy z Berlina (2018), wielokrotna medalistka mistrzostw Polski.
 • Iga Baumgart-Witan – brązowa medalistka mistrzostw Europy w Monachium (2022), uczestniczka igrzysk olimpijskich w Tokio (2021).
 • Anna Kiełbasińska – brązowa medalistka mistrzostw Europy w Berlinie (2018) na 200m, finalistka mistrzostw świata na 400m.

Choć poziom polskich biegaczek nie dorównuje najlepszym biegaczom na świecie, to ich osiągnięcia pokazują, że są w stanie nawiązywać walkę z najlepszymi na kontynencie europejskim.

Młode talenty w biegu na 400m

Przyszłość polskiego biegu na 400m rysuje się obiecująco, dzięki talentom młodych biegaczek, które odnoszą sukcesy w kategoriach młodzieżowych i juniorskich.

Jedną z największych nadziei jest Kornelia Lesiewicz, która w 2022 roku zdobyła złoty medal mistrzostw Europy U20 na 400m z czasem 51,94 sekundy. Lesiewicz ma dopiero 19 lat i ogromny potencjał do dalszego rozwoju.

Inne obiecujące polskie biegaczki na 400m to:

 • Magdalena Czaj – mistrzyni Europy U23 na 400m (2021), finalistka mistrzostw Europy seniorek (2022).
 • Aleksandra Nachacz – mistrzyni Polski U20 na 400m (2022), uczestniczka mistrzostw świata U20.
 • Martyna Kotwiła – mistrzyni Europy U23 na 100m (2021), finalistka mistrzostw Europy seniorek na 200m (2022).

Przyszłość polskiego biegu na 400m rysuje się obiecująco, dzięki talentom młodych biegaczek, które mogą w przyszłości nawiązać walkę z najlepszymi biegaczami w polsce i światową elitą.

Przygotowania do biegu na 400m wymagają ogromnej determinacji i poświęcenia. Zarówno polskie biegaczki na 100m, jak i polskie biegaczki na 400m muszą być gotowe na wiele godzin ciężkiej pracy, aby osiągnąć swój cel.

Podsumowanie

Polskie biegaczki na 400m mają bogatą historię i wiele sukcesów na arenie międzynarodowej. Choć nie należą one do ścisłej światowej czołówki, to ich osiągnięcia i determinacja zasługują na uznanie.

Obecnie czołową polską biegaczką na tym dystansie jest Natalia Kaczmarek, która zdobyła srebrny medal mistrzostw Europy w 2022 roku i jako pierwsza Polka przebiegła 400m poniżej 50 sekund. Inne utytułowane biegaczki to Justyna Święty-Ersetic, Iga Baumgart-Witan i Anna Kiełbasińska.

Przyszłość polskiego biegu na 400m rysuje się obiecująco, dzięki talentom młodych biegaczek, takich jak Kornelia Lesiewicz, Magdalena Czaj czy Aleksandra Nachacz. Ich sukcesy w kategoriach młodzieżowych i juniorskich napawają optymizmem i dają nadzieję na dalszy rozwój tej dyscypliny w Polsce.

Choć poziom polskich biegaczek nie dorównuje ścisłej światowej czołówce, to ich osiągnięcia pokazują, że są w stanie nawiązywać walkę z najlepszymi na kontynencie europejskim. Niezależnie od wyników, polskie biegaczki na 400m dostarczają kibicom wielu emocji i są ambasadorkami tego pięknego sportu.

O mnie

Moje artykuły

Cześć, jestem Damian Słowik i uwielbiam biegać! Odkąd zacząłem regularnie trenować, moje życie zmieniło się nie do poznania. Bieganie daje mi niesamowitą energię, pomaga radzić sobie ze stresem i utrzymuje mnie w świetnej formie. Chętnie podzielę się z Wami swoimi doświadczeniami i dam Wam kilka wskazówek, jak zacząć przygodę z bieganiem!